Olympus E-3 Istanbul Turkiye
DIWA Awards member Olympus
Olympus Preview
Olympus E-3 Test
İstanbul Türkiye
Olympus Avrupa Basın Tanıtımı - Sayfa 1/22
Türkiye Basın Tanıtımı
Yayın Tarihi : 28 Kasım 2007 Çarşamba
Yazan : Dennis Hissink
Tanıtım “İstanbul’a uçuyoruz”
Canon’un daveti üzerine Kenya’da katıldığım Canon EOS Safari 2007 etkinliğinin üzerinden henüz 3 hafta geçmeden kapımda yeni bir davetiye daha buldum. Bu sefer Olympus tarafından, E1 modelinin uzun zamandır beklenen halefi Olympus E-3 dijital SLR kameranın basına tanıtımı kapsamında Türkiye’nin İstanbul kentindeki etkinliğe davet edilmiştik. Tüm dünyadan basın mensupları ile beraber gruplar halinde on günlük etkinliğe katılmak üzere Türkiye’ye uçakla ulaştık. Benim grubumda Hollandalı meslektaşlarımın yanısıra Belçikalı ve İngiliz basın mensupları da bulunuyordu. İstanbul’da Atatürk havaalanına inişimizin ardından bir otobüs ile meşhur Topkapı Sarayı’na götürüldük. Burada bir rehber eşliğinde bu güzel ve kültürel mekanın bir saatlik bir turuna katıldık ve sarayın bazı bölümlerini gezdik. 1478 yılında inşa edilmiş olan Topkapı Sarayı o muhteşem zamanlarında 700.000 metrekare bir alana sahipmiş. Günümüzde bu alan yaklaşık olarak 80.000 metrekare.
Topkapı Sarayı İstanbul Türkiye Olympus Avrupa Basın Tanıtımı
İstanbul Türkiye Basın Tanıtımı Olympus E3 Sunumu
Ortaköy Mosque Olympus E3 Sunumu
Boğaz Köprüsü yakınlarındaki Ortaköy Camii Olympus E3 Özellikleri
Ne yazık ki şehre ulaştığımız ilk gün yeni Olympus E-3 ile çekim olanağı bulamadım ve ilk fotoğrafları kendi kameram ile çekmek durumunda kaldım. Topkapı Sarayı’nı ziyaretimizin ardından grubumuz İstanbul Boğazı kıyısında yer alan Marmara Pera oteline doğru yola çıktı. İstanbul Boğazı Türkiye’nin Avrupa ve Asya yakalarını birbirinden ayırıyor. Otele giriş yaptıktan ve biraz dinlendikten sonra akşam yemeğimizi yedik ve otelin çevresinde gezintiye çıktık. Her zaman yoğun olan Beyoğlu kente ulaştığımız ilk günün Pazar günü olması nedeniyle oldukça sakindi. Ertesi gün hiç şüphesiz günün en önemli konusu Olympus E-3 dijital SLR fotoğraf makinesiydi. Sabahın ilk bölümünde kameranın en çarpıcı özellikleri hakkında küçük bir sunum yapıldı ve cihazın belirli fonksiyonları hakkında önbilgi sahibi olduk. Sunumun ardından uzun bir zamandır beklediğimiz an geldi ve objektifi kiti ile birlikte Olympus E-3 kameranın bulunduğu bir çanta ve tek kullanımlık bir yağmurluk bize teslim edildi. Organizasyonu düzenleyenlerin içine doğmuş olmalı, yağmurluk oldukça yararlı oldu.
Yeni Olympus E-3 dijital SLR ile çekim yapan profesyonel basın fotoğrafçıları
Olympus E-3 dijital SLR
Gün içinde, profesyonel bir fotoğrafçı tarafından Olympus E-3 kameranın belirli özelliklerini pratik çekim koşullarında ortaya koyacak şekilde üç kademeli bir tanıtım planlanmıştı. Tanıtımların ardından bu özellikleri kendimiz çekim yaparak uygulayacaktık. Organizasyonu gerçekleştirenler bu tanıtım öncesinde ve tanıtım aralarında bir yaya İstanbul turu planlamışlardı. İşin ürkütücü yanı, Olympus’un bizlere verdiği çantalarımızdan yağmurluklarımızı çıkarıp giymek zorunda oluşumuzdu. Çünkü bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyordu. Ağır yağmur altında başka çaremiz olmamakla birlikte bu yürüyüş esnasında başı hoş fotoğraflar çekme başarısını yakaladık.
Olympus E-3 Sugeçirmez SLR Kapalı Çarşı İstanbul Türkiye
Olympus SLR Olympus E-3
Olympus E3 SLR Kamera Olympus E3 DSLR
Bu ıslak yürüyüşün en dikkat çeken noktası ağır yağış altında fotoğraf makinesi ile çekim yapma deneyimiydi. Olympus E3 kameranın ve (Profesyonel seri) Olympus objektiflerinin sugeçirmez yapısı bu kötü hava koşulları altında fotoğraf çekim işlemlerini son derece kolay bir hale getiriyor. Kameranın sağlamlığının ve dayanıklılığının kanıtı olan bu durum profesyonel bir fotoğrafçı olan Morten Hvaal ile buluşmamızda daha açık bir şekilde ortaya konacaktı. Morten, zorlu koşullar altında ve sıradışı durumlardaki kişisel çekim deneyimlerini sergileyerek fotoğraf makinesinin %100 güvenilir olmasının önemini açıkça ortaya koydu. Olympus E-3 dijital kamera FourThirds Sisteme dayanan bir model. Bu sisteme dayalı ilk model ise dengeli yapısı ve sağlamlığı sayesinde oldukça övgü kazanmış bir D-SLR olan Olympus E-1 dijital kameraydı. Yeni bir modelin yolda olduğunu birkaç seneden bu yana biliyorduk. İtiraf etmeliyiz ki Olympus sadece bizi değil FourThirds Sistem kamera fotoğrafçılarını da beklentiye sürükledi. Kameranın teknik özellikleri açıklandığında E-3 ile tanışmak için hevesle beklemeye başladık. E-3 basın etkinliğinde İstanbul’da kullandığım model en son güncellemeye (firmware 0.9) sahip olmamasına rağmen bu kamera ile çekmiş olduğum test fotoğraflarını sayfalarımızda yayınlama izni aldım. Ziyaretçilerimiz test fotoğraflarını görüntü kalitesi açısından değerlendirirken bu fotoğrafları üretim öncesi bir model ile çekmiş olduğumuzu göz önünde bulundurmalılar.
< Önceki sayfa - Olympus E-3
Olympus E-3 - Sonraki sayfa >
Lets Go Digital
Olympus E-3
Olympus E-3 SLR
Olympus E3 Test
Istanbul Foto Galeri
Teknik Özellikler
Olympus Haberler
Olympus Dijital Kameralar
Olympus Kamera Incelemeleri
Olympus E-400
Olympus E-410
Olympus E-510
Kamerali Cep Telefonlari
Olympus
Olympus E-3 Review
Olympus E-3 Test
Olympus E3 Test