Nikon D80 Review
DIWA Awards LetsGoDigital Online Magazine
Nikon D80
Nikon D80 Ön İnceleme
Nikon D80 SLR - Sayfa 1/15
9 Ağustos 2006 Çarşamba
Yazan: Dennis Hissink
Tanıtım
2006, dijital refleks fotoğraf makineleri piyasası açısından en ilginç yıllardan birisi oldu. Önceki senelerde Nikon ve Canon gibi birkaç üretici firma egemenliğinde olan bu piyasada son zamanlarda yeni aktörler de hızlı bir şekilde yer almaya başladı. Sony, 10 megapiksellik yeni Alpha 100 dijital SLR modeliyle, yüksek çözünürlüklü DSLR pazarında fiyat düşüşüne denen oldu. Ürün fotoğraf severlerden büyük bir ilgi görürken üretici firma açısından da dijital SLR alanında parlak bir gelecek vaat ediyor. Nikon, büyük beğeni gören Nikon D200 modelinden bu yana yüksek çözünürlüklü ürün segmentinde kendisine oldukça güçlü bir konum edinmiş durumda. Firma geçtiğimiz sene de gelişmiş yarı-profesyonel DSLR kamera pazarında büyük yankılar uyandırdı. Ve bugün de Nikon, 10 megapiksellik modeli Nikon D80 dijital fotoğraf makinesi ile bu başarısını devam ettirdiğini gösteriyor. Nikon D80 dijital SLR kameranın üretim öncesi bir modelini sizler için incelemek üzere edindik. Belki aceleci bir görüş olarak görülebilir ancak müstakbel Nikon D80 kullanıcılarının harcadıkları her kuruşun karşılığı alacaklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Nikon’un bu modeli daha önceki Nikon D200 ve profesyonel D2X dijital kameralarda bulunan birçok teknolojiyi bünyesinde barındırıyor.
Nikon D80 Dijital SLR kamera ön incelemesi
Nikon D80 - Secure Digital
Nikon D80 - Dijital Kamera
Nikon D80 Dijital Kamera
Nikon D80 Dijital Kamera Nikon D80 Secure Digital
Yeni Nikon D80 10.2 megapiksel efektif çözünürlüklü CCD görüntü algılayıcıya sahip. Bu görüntü algılayıcı doğal olarak, Nikon’un tüm dijital refleks kameralarında standart olarak kullandığı DX formatında. 10.2 megapiksel CCD görüntü algılayıcı, gelişmiş yarı-profesyonel DSLR sınıfındaki arttırılmış kalite seviyesinin ve fotoğraf severlerin yaratıcı çekimler yapabilmelerinin temel noktalarından birisi. DX formatındaki CCD görüntü algılayıcı ve Nikon F objektif yuvası birlikteliği AF Nikkor ve DX Nikkor objektiflerin değiştirilerek cihazla birlikte kullanılabilmesine olanak tanıyor. Nikon D80 modeli Nikon’un yüksek çözünürlüklü görüntü işlemcisine sahip. Doğal canlı renkler eşliğinde son derece hassas 12 bit dijital görüntü işlem algoritmaları gibi profesyonel DSLR Nikon kameralarına has yeni teknolojiler de cihazın özellikleri arasında. Bu yeni geliştirilmiş görüntü işlemci cihazın hızını tüm alanlarda üst seviyelere taşıyor ve düşük enerji kullanımı sayesinde dolu bir pil ile çok daha fazla fotoğraf çekilmesini sağlıyor. Nikon D80 dijital kameranın gövdesi boyutları D50 modeli ile benzer ölçülerde. Cihazın kompakt yapısı ele rahat oturmasını sağlarken hafifliği de taşınmasını kolaylaştırıyor. Nikon D80 modeli Nikon D50’den biraz daha ağır ve bu kamera elde tutulurken iyi bir denge sağlıyor. Nikon D50 modeli Nikon’un DSLR kameralar için bir standart haline gelmiş olan CompactFlash bellek kartı yerine küçük boyutlu Secure Digital bellek kartı kullanan ilk dijital refleks kamera modeliydi. Nikon D50, Nikon D80 modelinin duyurulmasının ardından tahtından inmiş oldu. Nikon D80 DSLR kamera Secure Digital bellek kartı yuvasına sahip. Bu sıradışı bir özellik değil, ancak önceki Nikon DSLR kamera modellerine sahip olan kullanıcıların SD bellek kartı satın almak zorunda kalacak olmaları üzücü. Bu bellek kartlarının farklı hız ve kapasitelerde modelleri mevcut ancak Nikon D80 dijital fotoğraf makinesinin sunduğu yüksek hızdan tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız SanDisk Extreme III SD gibi hızlı bir Secure Digital bellek kartı kullanmanızı öneriyoruz. Nikon D80 dijital SLR kamera Fine, M veya S sıkıştırma oranlarında saniyede 100 kare JPEG fotoğraf çekme hızına ulaşabiliyor. Secure Digital bellek kartı yuvası sayesinde gelecekteki güncelleme işlemleri de yapılabiliyor.
Pozlama Harici flaş Pozlama telafisi
Nikon D80 dijital SLR
Nikon D80 Pozlama Nikon D80 Harici flaş Nikon D80 Pozlama telafisi
Cihazın ana çekim programlarını (P/S/A/M), AUTO ve çeşitli hazır çekim modlarını içeren genel mod kadranı kameranın sol üst köşesinde yer alıyor. Genel mod kadranı 360 derece dönebiliyor her bir program geçişi bir klik sesi ile rahatlıkla duyulabiliyor. Yüksek çözünürlükte kolay çekim yapmak için AUTO modu tercih edilebilir. Ancak Nikon D80 modelini sadece AUTO modunda kullanarak çekim yapmak bu ürüne yazık etmek anlamına geliyor. P, S, A ve M modları en yaratıcı çekim olanakları sunarak fotoğraf tutkunlarının yüksek standartlarda dijital çekimler yapmasına olanak tanıyor. Nikon D80 dijital SLR fotoğraf makinesine mevcut dahili flaşına ek olarak harici bir flaş birimi takmak da mümkün. Kameranın flaş ayak yuvasına uyumlu bir Nikon flaş birimi takılabiliyor fakat bu noktada seçenek yelpazesi son derece geniş. Nikon D80; i-TTL, TTL ve TTL olmayan flaşları destekliyor ve maksimum 1/200 saniye flaş senkronizasyonu sunuyor. Ayrıca Nikon Creative Lighting System desteği sayesinde yeni SB800, SB600 ve SB-R200 Speedlight flaşları da Nikon D80 dijital SLR fotoğraf makinesi ile birlikte kullanmak mümkün. Kimi çekimlerde Nikon D80 tarafından otomatik olarak belirlenen pozlama değerinin manuel olarak düzenlenmesi gerekebilir. Fotoğrafları RAW dosya formatında çektiğiniz takdirde pozlama telafisini daha sonra kolaylıkla yapabiliyorsunuz fakat JPEG formatında bu daha hassas gerçekleşiyor. Kar fotoğrafları gibi aydınlık çekimlerde pozlama değerleri tam doğru olmayabiliyor ve renk sapmalarına rastlanabiliyor. + yönünde pozlama telafisi yapılarak bu durum düzeltilebiliyor ve karanlık çekimlerde de - yönünde pozlama telafisi yapılabiliyor. Nikon D80 modelinin pozlama değerleri 1/3 veya 1/2 EV adımlarla -3 ile +1 EV aralığında ayarlanabiliyor.
Dennis Hissink
AEL AF Yardımcı Işığı
Editörün yorumu:
“10 megapiksellik Nikon D80 modelinin tanıtımının son derece hassas bir zamanlama ile yapıldığını görüyoruz. Nikon, Konica Minolta’nın dijital kamera bölümüne sahip olduktan sonra DSLR pazarına yeni giren Sony’nin hemen ardından, harika ve tam donanımlı Nikon D80 modeli ile buna cevap verdi. Nikon D200 modeli, cazip fiyatı ile yeni bir kamera kategorisinin habercisi olması açısından büyük bir başarı yakalamıştı ancak öte yandan birçok başlangıç seviyesi fotoğraf sever de göreceli olarak yüksek olan fiyatı nedeniyle bu modele yabancı kalmıştı. Nikon D80 DSLR modeli satışa sunulduğunda bu kullanıcılara da ulaşılmış olacağından dolayı ürünün çok büyük bir ilgi göreceğini ve başarılı satış rakamlarına ulaşacağını şimdiden söyleyebilirim. Bu konuda Canon’un 24 Ağustos tarihindeki sürprizini de bekleyip görmek durumundayız.”
Nikon D80 AEL Nikon D80 AF Yardımcı Işığı
Nikon D80 modeli otomatik çekim ayarlarının yanısıra dijital fotoğrafçılığın yaratıcı yönüyle ilgilenen fotoğraf severler için de oldukça uygun bir dijital SLR kamera. Eğer fotoğraflamakta olduğunuz kompozisyonu farklı ışık değerleriyle çekmek istiyorsanız pozlama değerlerini direkt olarak kilitleyebiliyorsunuz. Vizörün yanın bulunan AEL butonuna basarak pozlama kilitleniyor. Bu buton üzerinde ALE ve AFL adları altında iki adet fonksiyon bulunuyor. Eğer sadece pozlamayı kilitlemek istiyorsanız bunu menüden ayarlayabiliyorsunuz. Burada fabrika ayarlarının yanısıra on adet farklı kombinasyon ve ayar seçeneği daha bulunuyor. Nikon D80 dijital SLR kameranın ön yüzünde grip bölümünün yanında loş ışıklı ortamlarda odaklamanın doğru olarak yapılabilmesini sağlayan bir AF yardımcı ışığı bulunuyor. Bu özelliği kullanmak istemediğiniz ortamlarda AF yardımcı ışığı Nikon D80’in menüsünden kapatılabiliyor. AF yardımcı ışığı parlak beyaz bir ışık saçıyor ve etki alanı 50 cm ile 3 metre arasında bir menzile sahip.
Nikon D80 - Sonraki sayfa >
Nikon D80
Nikon D80
Nikon D80
Nikon D80 Ayarlar
Nikon D80
Nikon D80
Nikon D80
Nikon D80
Nikon D80
Satin Al
Nikon ile ilgili basliklar
Nikon Dijital Kameralar
Nikon Kamera incelemeleri
Nikon SLR Objektifler
Nikon ile ilgili haberler
Nikon D80
Nikon D80
Nikon D80
Nikon D80
Nikon D80
Tom Boné, Chief Editor of Nikonians, took a dive into the Nikon D80 specs and features and made up his mind about the new Nikon D80