Afrika Safari Kenya Canon EOS 1Ds Mark III
DIWA Awards member Canon
African Safari Review
Canon EOS Afrika Safari Dosyası
Kenya Safari Macerası
Canon EOS Safari - Sayfa 1/14
Canon Safari Etkinliği 2007
Afrika Safari
Yayın Tarihi: 6 Kasım 2007
Yazan: Dennis Hissink
Tanıtım “Nairobi’ye uçuyoruz”
En son model dijital ekipman ile muhtemelen hayatınızda bir daha göremeyeceğiniz mekanlarda fotoğraf çekme teklifi geldiğinde hiç tereddüt edeceğinizi sanmıyoruz! Canon’dan tarafımıza yapılan, Hollanda ve çeşitli ülkelerden birçok meslektaşımız ile birlikte Kenya’ya gerçekleştirilecek basın gezisi davetinden söz ediyoruz. Canon’un daveti üzerine, Hollandalı dört meslektaşımız ve Avrupa’dan seksenin üzerinde gazeteci ile birlikte Kenya’nın başkenti Nairobi’ye uçtuk. Nairobi’de küçük gruplar halinde takımlar oluşturuldu ve ardından Nairobi’nin kuzeyindeki Laikipia bölgesinde bulunan Borana Çiftliğine hareket ederek Kenya Dağı’nın yakınlarında konuşlandık. Canon EOS Safari etkinliğinin EOS’un 20. yıldönümüne denk gelmesi ise dijital fotoğrafçılık dünyasının hatırlanmaya değer benzersiz bir anlarından biriydi.
Canon EOS Safari Macerası - Dennis Hissink
Canon Kenya Safari Etkinliği Safari Helikopter Uçuşu
Kenya Safari Safari Helikopter
Laikipia Borana Çiftliği Canon Avrupa Dijital Tüketim Ürünleri
Laikipia bölgesindeki Borana Çiftliğinde ziyaretçilerin kalabileceği birkaç pansiyon ev bulunuyordu. Mevcut pansiyon sayısı Canon’un davetlisi olan çok sayıdaki misafire yeterli olmadığından hemen bir çadır kam kuruldu. Çadır kamp; yemek odaları, sunumlar için bir ana bölüm ve dinlenirken içeceklerin servis edildiği bir bölümü kapsıyordu. Herkesin son derece keyifli ve rahat olmasını sağlayan bu ortam tüm katılımcıların EOS Safari 2007 macerasına hazırlanmasını sağladı.
Canon Avrupa Dijital Tüketim Ürünleri Başkanı Mogens Jensen Canon EOS Safari 2007 Etkinliğinin açılış konuşmasını yaptı. Mogens Jensen’in yanısıra Canon’un bazı seçkin yöneticileri de bu etkinliğe katıldı: Kamera Geliştirme Merkezi ve Görüntü İletişim Ürünleri Operasyon Genel Müdürü Tsunemasa Ohara, Fotoğraf Ürünleri Pazarlama Yönetim Bölümü ve Kamera Ürün Grubu Genel Müdürü Kazuhiko Noguchi ve Objektif Ürünleri Pazarlama Bölümü ve Objektif Ürün Grubu Ürün Planlamacısı Hiroto Kato.
Profesyonel Canon Fotoğrafçıları
Profesyonel Canon Fotografçilari
Katılımcılar arasında Canon temsilcilerinin yanısıra bazı profesyonel fotoğrafçılar da yer alıyordu. Bu profesyonel fotoğrafçılar etkinlik süresince her gece, sahada çekmiş oldukları fotoğraflarla büyük ekranda özel sunumlar yaparak deneyimlerini bizlerle paylaştılar. Bu fotoğrafların hikayeleri etkileyici, komik ve kimi zamanda duygulandırıcıydı. National Geographic’in doğa fotoğrafçılarından Michael Nichols fotoğraf koleksiyonu ile harika bir sunum gerçekleştirdi. Kimi fotoğrafların çekim hikayeleri gerçekten son derece eğlenceliydi. Deneyimlerini bizlerle paylaşan profesyonellerden bir diğeri de İsrail ordusunu fotoğraflayan ve biz bu görüntüleri izlerken açıklamalarda bulunan Polaris Images’den Ziv Koren’di. Çekim sırasında flaş kullanılmadığı bazı özel durumlarda son derece beklenmedik güzellikte sonuçlar elde edilebildiğine tanık olduk. Bir diğer profesyonel Gary Knight da Kosova ve diğer bölgelerde çekmiş olduğu etkileyici fotoğraflardan oluşan sunum ile geceyi noktaladı. Bu bölgelerde meydana gelmiş olayların şok edici fotoğraflarını asla unutmayacağız.
Vahşi hayvanların havadan fotoğraflanması
Safari Helikopter Uçusu
Benim de dahil olduğum grupta Dirk van der Spek (Focus Media), Jan van der Schans (NIDF), Wouter Diemer (Zoom.nl) ve Marije Groenenboom (Canon Hollanda) bulunuyordu. Grubumuz bir EOS 40D ve ilk EOS 1Ds Mark III modellerinden biri ile birlikte havalandık. Bu kameralara ek olarak Canon tarafından ultra geniş açıdan telezuma kadar (f/2.8 400 ve f/4 600 mm) geniş bir objektif ürün yelpazesi ile donatılmış durumdaydık. Bu koşullar altında, herhangi bir vahşi hayvanın fotoğrafını çekemediğimiz takdirde sahip olduğumuz ekipmanı suçlama şansımız kalmıyordu. Bu ‘sürek avı’ esnasında zebralara, zürafalara, yaban sığırlarına, fillere, aslanlara, gergedanlara, çeşitli kuşlara, sırtlanlara ve timsahlara rastladık. Son derece güzel bir mekan, en yeni dijital ekipman ve vahşi hayatın fantastik zenginliği… Tüm bunlar bizi son derece etkiledi.
Canon EOS Helikopter Safari Uçuşu
Canon EOS Helikopter Safari
Hiç kuşkusuz EOS Safari 2007 Etkinliğinin en heyecanlı olaylarından biri de helikopter uçuşuydu. Helikopterin kapıları açık bir şekilde Kenya Dağı’na uçtuk. Kenya Dağı’nın zirvesinin çevresinde (yaklaşık 5.300 metre yükseklikte) dolaştıktan sonra tekrar kampa dönmeden önce dağın çevresinde bir kahvaltı molası verdik. Bu uçuş bize, bir hava fotoğrafçısının görevini profesyonel bir şekilde gerçekleştirirken neler hissettiğine dair iyi bir verdi.
Kenya Al-Jiju İlkokulu
Kenya Al-Jiju Ilkokulu
Grubumuz haftayı Al-Jiju İlkokulunu ziyaret ederek noktaladı. Açıkçası ilk başta, seçme şansımız olsaydı tekrar ‘sürek avı’na çıkmayı tercih ederdik. Ancak şimdi dönüp baktığımızda, bu okulu ziyaretimizin son derece etkileyici olduğunu ve böyle bir fırsatı kaçırmak istemeyeceğimizi ifade etmeliyiz. Yaşları birkaç ile 14 arasında olan çocukların günlük yaşamlarına kısa bir süre için de olsa tanık olma fırsatı bulduk. Çocuklardan bazıları okula gelebilmek için iki saat yol yürüyorlardı ve bunu her gün yapıyorlardı. Çocuklar kalabalık gazeteci grubunu mutlu ve çekici gülümsemeleriyle, meraklı ve tatlı bakışlarıyla adeta duyguya boğdular. Bu anları ömrümüzün sonuna kadar unutmayacağız.
Eşsiz Afrika Safari Etkinliği
Canon EOS Kenya Safari Gezisi
Kenya Safari Fotografi Canon EOS Safari
Kenya Safari Fotoğrafı Canon EOS Safari 2007
Her akşamüstü ateşin çevresinde içkilerimizi yudumlarken, milyonlarca yıldızlı karanlık gökyüzünün altında gün içinde tanık olduğumuz şeyleri hatırlayıp bunlar üzerine sohbet ettik. Yeni arkadaşlıklar kuruldu, hikayeler paylaşıldı. Ve her zamanki gibi yataklarına en son gidenler Hollanda ekibi oldu. Böylece EOS Safari 2007 deneyimini sonuna kadar yaşamış olduk.
Bu eşsiz deneyimi bizlere yaşattığı için buradan Canon’a en içten duygularımızla teşekkür etmek istiyoruz. Etkinliğin organizasyonu son derece düzenli ve kusursuz bir şekilde başarıyla gerçekleştirildi. Ayrıca, sadece beraber fotoğraf çektiğimiz için değil aynı zamanda eğlenceli ve dostluk içinde benzersiz bir hafta geçirdiğimiz için gezi arkadaşlarımıza ve meslektaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Canon EOS Safari 2007 etkinliğine dönüp baktığımız zaman “Bir sonraki etkinlikte yeniden ne zaman buluşacağız?” diye sormadan edemiyoruz.
Safari Fotoğrafları Kenya - sonraki sayfa >
Lets Go Digital
Afrika Safari Kenya
Kenya Safari Fotograflari
Canon EOS 1Ds Mark III
Canon Dijital Kameralar
Canon Kamera Incelemeleri
Canon Haberler
African Safari
Afrika Safari
African Safari
Afrika Safari
Safari Africano