Canon EOS 1000D Test
DIWA Awards Test member Canon
Canon Digitale Fotografie

Canon EOS 1000D Testi
Digitalkamera Test
Sayfa 1/3
Canon EOS 1000D
İnceleme & Fotoğraf: Dennis Hissink
Yayxn Tarihi: Perşembe, 3 Temmuz 2008
Canon EOS 1000D - Giriş
Canon, çok da beklenmedik diyemeyeceğimiz bir biçimde, yeni bir dijital SLR fotoğraf makinesi modelini duyurdu: Canon EOS 1000D. Bu kameranın yeni bir DSLR modeli olmasının yanı sıra Canon'un giriş seviyesi modellerden oluşacağı açıkça görülen yeni bir ürün serisinin startını verdiğine tanık oluyoruz. Yani sonunda model isimlerinde binli hanelere ulaşmış durumdayız. Bundan böyle model isimlerinde 1000'den başlayan tekli hanelerle karşı karşıya olacağız. Tanıtımını başlattığı bu yeni ürün grubu ile Canon, geride birkaç yıl öncesine kadar sıkışık olarak görülen bu segmentte yeni bir alan yaratıyor. Bunlar tamamen bizim yorumlarımız. Yakında piyasaya sürülecek olan yeni Canon EOS 1000D dijital kamera şu an için üretim öncesi prototip statüsünde bir model. Kameranın prototip modelleri çeşitli Avrupa ülkelerinde, "ürün sadece prototip statüsünde olduğundan dolayı görüntü kalitesi konusunda kesin bir hükme varılmamalı" şeklinde basit ve açık bir ifade eşliğinde dolaşmakta ancak bizim bu yüzden, kamera ile çekilen fotoğrafları yayınlamamız mümkün değil. Canon'un giriş seviyesindeki yeni dijital SLR modeli ile ilgili ilk izlenimleri-mizin detaylarını Canon EOS 1000D dijital fotoğraf makinesi incelememizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz.

Canon EOS dijital SLR kamera Canon EOS 1000D / Canon Rebel XS
Canon EOS Gövde Giriş Seviyesi DSLR kamera piyasası
Canon EOS 1000D ilk bakışta tıpkı EOS 400D modeli gibi görünüyor. EOS 400D modeli bugünlerde üretimden kalmak üzere olan bir ürün. 400D ve 450D modellerinin birbirleriyle çok benziyor olmasından dolayı bunu gayet mantıklı bir karar olarak değerlendiriyorum. Canon 1000D modelinin tanıtımı ile birlikte Canon, tam donanımlı SLR bir fotoğraf makinesi için ürün yelpazesinde yer açmış ve kullanıcılara cazip bir fiyat etiketine sahip böyle bir ürün sunmuş oluyor. Zaten bu SLR fotoğraf makinesinin varoluş nedeni de sunmuş olduğu fiyat etiketi. Bu yüzden bu modelden herhangi bir yenilikçi özellik ya da özel olarak geliştirilmiş bir fonksiyon beklememelisiniz. Yenilikçi özellikler ve geliştirilmiş özel fonksiyonlarla ilgili olarak Photokina Show'u beklemenizi öneriyorum. EOS 1000D modeline baktığınızda EOS 450D modelinin özellikleri kısılmış bir versiyonu sonucuna ulaşabilirsiniz. Çünkü Canon EOS 1000D kamera, mevcut özelliklerini ağırlıklı olarak kendinden önceki modellerden EOS 400D ve EOS 450D'den alıyor.
Canon birkaç sene önce tanıttığı EOS 300D modeli ile büyük bir heyecan yaratmıştı. EOS 300D modeli iddialı satış fiyatı ile dijital SLR alanında Canon'u en ön sıraya taşıyan bir DSLR kameraydı. Bu muhteşem model karşısında Canon'un rakipleri kenara çekilip geri adım atmak zorunda kaldılar ve bu atağa cevap veremediler. Ama bununla beraber rakip üretici firmalar pes etmediler ve beğeni gören özelliklere sahip, çeşitli giriş seviyesi yeni DSLR fotoğraf makinesi modellerini geliştirmeye devam ettiler. Tüm bunların ardından sıra yine Canon'a geldi ve Canon'un; EOS 300D kadar muhteşem bir hamle olmasa da, Canon 1000D modelinin tanıtımı ile giriş seviyesi DSLR piyasasına tekrar daha sıkı bir şekilde atak yaptığını görüyoruz.
2.5 inç LCD ekran
EOS 1000D
WBu ön incelememizde daha önce de söz ettiğimiz gibi Canon EOS 1000D dijital fotoğraf makinesi EOS 450D modeli ile ikiz kardeş kadar benzerlikler içeriyor. Bu iki model, sadece gövde üzerindeki ufak tefek detaylar sayesinde birbirinden ayrılabiliyor. Dış görünüm olarak en belirgin farklılık, kameranın arka yüzündeki LCD ekranda görülüyor. EOS 450D kamerada 3 inç (7.6 cm) büyüklüğünde olan LCD ekran Canon EOS 1000D modelinde 2.5 inç (6.4 cm) büyüklüğünde tasarlanmış. Bu özellik, tüketicilerin karar verme aşamalarında kritik bir rol oynayabilir. Ben şahsen, daha büyük boyutlarda bir LCD ekranın çekim sırasında ve çekim sonrası işlemlerde daha zenginleştirici bir öğe olduğunu düşünüyorum. LCD ekranın çözünürlüğü aynı değerde kalarak değiştirilmemiş. LCD ekran boyut olarak daha ufak olmasına rağmen EOS 450D modelinde olduğu şekilde 230,000 piksel çözünürlüğe sahip. Kameranın LCD ekranı, güzel ve net sunumu ile üzerimizde iyi bir izlenim bırakırken çekilen fotoğrafların doğal renklerinde ve gerçek değerleriyle kontrol edilmesi konusunda da katkıda bulunuyor.
Canon 1000D ön inceleme
SDHC flaş bellek desteği
Canon EOS Dijital kamera Canon 1000D flas bellek
Canon'un en hafif dijital DSLR modeli 32GB flaş bellek kapasitesi
Canon EOS 1000D dijital SLR fotoğraf makinesinde EOS 400D modelinde kullanılan görüntü sensörünün bir benzeri bulunuyor. Bu görüntü sensörü 10.1 megapiksel çözünürlüğe sahip. Canon EOS 1000D dijital fotoğraf makinesi ile EOS 400D modeli arasındaki en dikkat çeken farklar; Live View canlı ön izleme, DIGIC III görüntü işlemci, 9 nokta yerine 7 noktaya otomatik netleme, otomatik ISO ayarları, JPEG formatta sınırsız ve fakat RAW formatta daha aç sayıda çekim sağlayan tampon bellek, NB-2LH yerine LP-E5 batarya kullanılması. Bu farkların en başında geleni ise kameranın sadece 502 gram tutan gövde yapısı. Bu değer, Canon EOS 1000D modelinin Canon'un ürün serisindeki bugüne kadar en hafif dijital SLR fotoğraf makinesi olmasını sağlıyor. Canon 1000D dijital SLR fotoğraf makinesinin bu sene temmuz ayı içerisinde piyasalara sunulması bekleniyor. Kameranın tam sürüm bir örneğini elde eder etmez kapsamlı Canon EOS 1000D incelemesini sizlere sunmayı planlıyoruz.
Canon EOS 450D modelinin CompactFlash bellek kartlarına veda ettiğini gördükten sonra Canon EOS 1000D dijital kamerada da küçük formatlı SD bellek kartlarının tercih edilmiş olduğunu görmek pek de şaşırtıcı olmuyor. CompactFlash bellek kartlarının artık sadece tamamen profesyonel EOS modellerde kullanıldığını görüyoruz. Gerçi bu modellerin çoğunda CompactFlash bellek kartı yuvasının yanı sıra Secure Digital bellek kartlarının da desteklendiği çift bellek kartı yuvaları bulunuyor. SD bellek kartı formatının destekleniyor olması sayesinde Canon EOS 1000D dijital SLR fotoğraf makinesi şu anda SDHC formatın sağladığı maksimum seviye olan 32GB veri depolama kapasitesine ulaşabiliyor. Secure Digital (SD) ve Secure Digital High Capacity (SDHC) artık bir dünya standardı haline gelmiş durumda.
Dennis Hissink Editör'ün Yorumu
Fotoğraflar: Dennis Hissink
LetsGoDigital

1000D
Bugünlerde dijital SLR kamera piyasası ve dolayısıyla dijital fotoğrafçılık tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Kişisel olarak bu ilgiyi tamamen olumlu olarak değerlendiriyorum ve bu durumun bu ilgiyi gerçekten hak eden fotoğrafçılığa katkı sağlayacağına inanıyorum. Günümüzün kompakt fotoğraf makineleri oldukça iyi ve kaliteli sonuçlar veriyor olsa da fotoğrafçı açısından gerçek bir refleks fotoğraf makinesinin yerini hiçbir şey tutamaz. Fiyat konusunda yaşadığımız gelişmeler de DSLR fotoğraf makinelerinin, dijital SLR fotoğrafçılığa adım atmak isteyen sadık kompakt kamera kullanıcılarına gitgide yakınlaşmasına neden oluyor. Çoğu fotoğrafçılık sınıflarından edindiğimiz izlenimler de açıkça gösteriyor ki DSLR fotoğraf makineleri tüm dikkatleri üzerlerine çekmiş durumdalar. Bugün artık neredeyse her meşhur fotoğraf makinesi üreticisi firma fotoğrafçılık konusunda eğitim olanakları sunmakta ve kullanıcıların satın aldıkları fotoğraf makinelerinin sunduğu çekim olanaklarını tam anlamıyla öğrenmeleri ve dijital SLR fotoğrafçılığı konusunda fikir sahibi olmaları için imkânlar sunmaktalar. Bu bilgiler ışığında fotoğrafçılık açısından son derece umut verici ve geleceği parlak bir dönem yaşamakta olduğumuzu ifade edebilirim.
< önceki sayfa - Canon EOS 1000D
Canon EOS 1000D Sonucu - sonraki sayfa >
LetsGo Digital
Canon EOS 1000D
Canon 1000D Sonuç
DSLR Karsilastirma Tablosu
Canon 1000D Özellikleri
Canon Dijital Kameralar
Canon Kamera Incelemeleri
Canon Fotografie
Canon EOS Rebel XS Review
Canon EOS 1000D Test
Canon EOS 1000D Test